Burun Estetiği (Rinoplasti) 

Burun estetiği, burnun görünümünü iyileştirmek için yapılan bir ameliyattır. Burun deformitelerinin düzeltilmesi (septum eğriliği gibi), burundan nefes almayı iyileştirmek ve horlamayı azaltmak gibi çeşitli nedenlerle rinoplasti yapılabilir.

Kişilerin burunlarıyla ilgili önemli kozmetik endişeleri olduğunda veya genel olarak daha iyi yüz simetrisi istediklerinde de yapılabilir.

Burun Estetiği Nasıl Uygulanır?

Burun ameliyatı yapmanın birkaç yolu vardır. Burun estetiği olmayı planlıyorsanız, prosedürü doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Kişisel durumunuza göre bunu gerçekleştirmenin en uygun yolunu önerebileceklerdir.

Kimlere Yapılır?

Rinoplasti tipik olarak şu kişilerde yapılır:

  • Sapmış bir septum veya aşırı büyük bir burun gibi önemli burun deformitesine sahip kişilere
  • 18 yaşından büyük ve daha iyi burun görüntüsü isteyenlere
  • Gece boyunca uyumakta zorluk veya aşırı horlama gibi önemli solunum problemleri olanlara yapılabilir.

Burun Yapısı Nedir?

Burun, insan vücudunun en önemli organlarından birisidir. Burun yapısında genel olarak 4 farklı yapı parçası temel olarak gösterilebilir. Bunlar; burun kemikleri, üst yan kıkırdaklar, septum ve alar kıkırdaklar olarak ayrılır.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rinoplasti, burnun görünümünü iyileştirmek için yapılan bir ameliyattır. Genellikle burun hava akışını iyileştirmek ve burun deformitelerinin görünürlüğünü azaltmak için yapılır. Ayrıca burnun simetrisini iyileştirebilir, burnun şeklini değiştirebilir ve çenelerin simetrisini iyileştirebilir.

Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burunun gelişme süreci ve yasal koşullar ele alındığında genel olarak 18 yaş ve üzeri kişilere burun ameliyatı yapılması tavsiye edilir. Ancak gerekli olması halinde 16 ve 17 yaşlarında da burun ameliyatı yapılması mümkün olabiliyor.

Burun Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi kişiye ve yapılacak olan işleme göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kişinin burnun nasıl olmasını istediğine ve yeni burun yapısının ve görünüşünün oluşturulması için ne kadar işlem yapılması gerektiğine bağlı olarak ameliyatın süresi değişir. Birkaç saat içerisinde profesyonel bir estetisyen veya uzman hekim tarafından ameliyat gerçekleştirilir.

Açık Rinoplasti Nedir?

Açık rinoplasti, burnu yeniden yapılandıran bir plastik cerrahi türüdür. Açık rinoplastinin amacı, orijinal şeklini, boyutunu ve konturunu geri yükleyerek burnun görünümünü ve işlevini iyileştirmektir.

Bu işlem, daha önce burun ameliyatı geçirmiş veya burun eğriliği, septum eğriliği veya burunda kemik eğriliği gibi burun şekil bozuklukları olan kişilere yapılabilir. Açık rinoplasti, burun tıkanıklığının neden olduğu solunum problemlerini (horlama veya obstrüktif uyku apnesi gibi) düzeltmek için de kullanılabilir.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti, burnun görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat, burnunuzun daha köşeli ve daha dar görünmesine neden olabilecek, burnunuzun içindeki ve çevresindeki kıkırdağın bir kısmının veya tamamının alınmasını içerir.

Cerrahi prosedür ayrıca burun köprünüzün (burun deliklerinizin üzerindeki alan) boyutunu ve belirginliğini de azaltır. Kapalı rinoplasti genellikle daha dikkatli, erkeksi veya kadınsı görünen daha iyi şekilli bir burunla sonuçlanır.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rinoplastiden sonra dinlenmek ve sakinleşmek önemlidir. Bu büyük bir ameliyattır ve vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Y

orucu aktivitelerden kaçının ve burnunuzun düzgün bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için dinlenme ve rahatlama kullanın.

Burnunuzla ilgili herhangi bir zorluk yaşarsanız, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Burnunuzu eski görünümüne döndürmek için ihtiyacınız olan rehberliği ve desteği size sağlayabilecektir.

İyileşme Süresi Ne Kadardır?

İnsanlar prosedürden geçtiğinde, genellikle ameliyat sonrası iyileşmelerinin nasıl olacağı konusunda endişelidir. Genel olarak, insanların çoğu rinoplasti ameliyatından mükemmel sonuçlar bildirir ve ameliyattan sonra çok az ağrı veya rahatsızlık hissederler. Bununla birlikte, herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, tam iyileşme için kısa bir süre gerektiren bazı küçük komplikasyonlar olabilir. İyileşme süresi tam 6 ay – 1 yıl kadar sürer.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Hastaya nasıl bir işlem uygulanacağı fiyatların belirlenmesinde temel etkendir. Aynı zamanda yapılacak işlemin hangi yöntem ile uygulanacağı ve ne kadar süreceği de fiyatları etkileyen unsurlardan birisidir. Burun estetiği için fiyatları 2022 pek çok unsura bağlı olarak değişir.

Aynı zamanda işlemin yapıldığı klinik, sağlık merkezi ya da hastaneye bağlı olarak da farklı fiyatlar söz konusudur.

Ameliyatsız Burun Estetiği 

Ameliyatsız rinoplastiler, herhangi bir kesi kullanmayan prosedürlerdir, yani iyileşmeleri genellikle ameliyattan daha az zaman alır. Bu ameliyatlar, burnu gerçekten kesmeden yeniden şekillendirmek için soğuk veya sıcak mumlar ve diğer aletleri kullanmayı içerir.

Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Rinplasti yaptıracak olan kişilerin doğru doktor seçimi önemlidir. Bu alanda tecrübeli ve başarılı doktorları tercih etmek hastanın istediği gibi bir burna sahip olması konusunda faydalı olur. Uzman bir hekim tercihi ile istenilen burna kavuşmak ve başarı oranının daha yüksek olması mümkündür.

Burun Ucu Estetiği 

Burun ucu estetiği, burun ucu özelliklerinin düzeltilmesi ve iyileştirilmesi ile ilgilenen plastik cerrahinin nispeten yeni bir alanıdır. Bu operasyon, hastalara rinoplasti veya septoplasti gibi geleneksel cerrahi prosedürlere gerek duymadan görünümlerini invazif olmayan bir şekilde iyileştirme seçeneği sunar.

Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Burun ameliyatı yaptıracak olan kişilerin ameliyat için 4 saat kadar bir süreye ihtiyacı vardır. Ancak bu süre operasyona bağlı olarak daha kısa veya uzun sürebilir. Genellikle hastanede bir gece kalınması da yeterli olacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu? Ne Zaman Geçer?

Burun ameliyatından sonra ağrı olması normal bir durumdur. Ancak hafif ağrılar söz konusudur. Bu ağrılar genellikle 3 ila 4 gün sonra biter. Ağrılar için kişiye ağrı kesici ilaçlar verilir ve bu sayede rahatsızlık önlenir.

Burun Ameliyatında Tampon Kullanmak Gerekli Midir?

İyileşme sürecinde sorun yaşanmaması ve hastaya yardımcı olması için tampon kullanımı yapılır. Tampon hem yapışıklık meydana gelmemesi hem de ameliyat sonrasında kanama olma ihtimaline karşı kullanılmasına ihtiyaç duyulan bir şeydir.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastalar Normal Yaşamlarına Ne Kadar Sürede Dönerler?

Hastaların normal yaşamına dönmesi için kısa bir süre geçmesi yeterlidir. Bunun için sadece 3 – 4 gün kadar bir sürenin geçmesi yeterlidir. Ardından burna dikkat edilmesi unutulmadan günlük yaşama dönmek mümkündür.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Estetik ameliyatların zor bir ameliyat olmasının nedeni çok fazla uzmanlık gerektirmesidir. Genel olarak burun için profesyonel bir doktordan yardım almak gerekir. Çünkü burun, karmaşık ve hassas bir yapıdır.

Çok Kötü Ameliyatlar Görüyorum, Ben de mi Öyle Olacağım?

İnsanlar internete girdiğinde ya da sosyal medyada, çevrelerinde kötü burun ameliyatları görebilir. Bu durumda kendilerinin de ameliyat olduklarında öyle olduğunu düşünebilir. Ancak tecrübeli ve uzman bir hekimden yardım alındığı takdirde başarı oranı son derece yüksektir.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Kişinin istediği burun şekline göre doktor tarafından muayene sırasında burun üzerinde çizim yapılır. Daha sonra ise kişinin nasıl bir burna sahip olacağın dair modelleme yapılarak hastaya gösterilir.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Rinoplasti sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ve problemler hastanın yaşı, anatomisi, deformitesinin şiddeti ve diğer tıbbi durumlar gibi bir takım faktörlere bağlıdır. Rinoplasti ile ilişkili bazı yaygın komplikasyonlar arasında enfeksiyon, nazofarenkste şişme veya sıvı birikmesi, ameliyattan sonra yüz şeklindeki veya pozisyonundaki değişiklikler nedeniyle solunum alışkanlıklarında önemli değişiklikler, revizyon ameliyatları yer alır.

Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Sadece Estetik Amaçlı Mı Yapılır?

Hayır, yapılmasının tek nedeni estetik değildir. Nefes sorunları, horlama ve benzeri nedenlerle de burun ameliyatı yaptırmak mümkündür.

Yurtdışından Geleceğim Ne Yapmam Gerekir?

Yurtdışından gelecek kişiler bu konuda sağlık merkezi veya hastane tarafından kendilerine sağlanan danışmandan yardım alabilir. Genel olarak geldiğinde operasyondan sonra ilk gece hastanede ve sonra 3 – 4 gün otelde kalması gerekebilir. Sonrasında ise günlük hayata dönülebilir.

Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Kişinin operasyona uygunluğu için muayene ve testler yapılır. Hemofili gibi kanama sorunu olan kişilerde bu operasyonun yapılması sakıncalı olabilir. Kişinin uygunluğuna uzman hekim tarafından karar verilir.

Zor Bir Estetik Mi?

Burnun hassas ve kapalı bir yapı olmasından dolayı zor bir ameliyattır. Ancak alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması durumunda başarılı olur.

Estetik Sonrasında Sorunun Tekrar Etmesi Mümkün Müdür?

Estetik operasyondan sonra sorunun tekrar etmesi çok düşük bir ihtimaldir. Bu kapsamda genel olarak istenen sonuçlar elde edilir. Deneyimsiz kişiler tarafından yeterli donanımın olmadığı bir yerde işlem yapılması sorunlara neden olabilir.

Bu Ameliyatı Bir Plastik Cerrah Mı Yoksa Bir Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Mı Yapmalı?

Ameliyatı yapacak olan kişi hem bir plastik cerrah hem de KBB uzmanı olabilir. Önemli olan hekimin işine hakim olması ve profesyonel olmasıdır.

Burun Estetik Sonrasında Herhangi Bir İz Kalır Mı?

Ameliyat kapalı teknik ile yapıldığı takdirde herhangi bir iz kalmaz. Açık burun meliyatı ise belirgin olmayan izlere neden olabilir.

Kemikleri Kırıyor Musunuz?

Hayır. Burun ameliyatında kemik kırma gibi bir durum söz konusu değildir. Operasyon sırasında burunda herhangi bir kemik kırma işlemi yapılmaz.

Anestezi Uygulanır Mı?

Doktorun daha rahat çalışabilmesi için operasyon sırasında anestezi uygulanır. Bu aynı zamanda hastanın acı hissetmemesi için de gerekli olan bir prosedürdür.

Tampon Neden Konur? Tampon Koymak Şart Mı?

Tampon koyulmasının nedeni olası kanamaların önüne geçmektir. Aynı zamanda yapışma gibi durumları engellemek için de önemlidir.

Tamponlar Çıkarken Çok Mu Acıyacak?

Burundan tamponların çıkarılması sırasında kişi acı hissetmez. Bu işlem çok kısa bir süre içerisinde hızlıca gerçekleştirilir. Aksine rahatlama sağlaması da mümkündür.

Silikon Tampon Ne Zaman Çıkarılır?

Burun içine önlem amacı ile yerleştirilen tamponlar kısa süre sonra çıkartılır. Genellikle 3. ya da 4. günden sonra silikon tamponlar çıkarılır.

Rinoplasti’de Amaç Burnu Küçültmek ve “Kemik Almak” Mıdır?

Hayır. Amaç, kişinin istediği gibi bir burun görüntüsüne sahip olmasını sağlamaktır.

Operasyon Sonrası Burnum İstediğim Gibi Olmazsa Ne Olur?

Operasyon öncesinde kişinin nasıl bir burna sahip olacağı modelleme ile gösterilir. Ancak yine de istendiği gibi bir burun olmadığı takdirde revizyon işlemi yapılması mümkündür.

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Duş Alabilirim?

Operasyondan 2 gün sonra başın geride tutulması ile duş alınabilir. Burun estetiği sonrası rahat duş içinse 1 hafta süre geçmesi önerilir.

tr_TRTurkish